Çerez Örnek

Hakkımızda

1979 yılında kurulan Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, verdiği lisans ve lisansüstü eğitimiyle Türkiye sıralamasında en iyi ilk beş İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü arasında yer almaktadır.

Bölüme başvurmak için, öğrencilerin LYS sınavlarına girip LYS-5 sınavından başarılı olmaları gerekmektedir. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazanan öğrenciler, Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından düzenlenen muafiyet sınavını geçtikleri taktirde birinci sınıf derslerini almaya hak kazanırlar. Söz konusu sınavda başarılı olamayan öğrenciler, bir yıl süresince Hazırlık sınıfında eğitim alırlar.

Eğitimlerinin ilk yılında öğrenciler “Literary Concepts” (Edebi Kavramlar), “Survey of English Literature” (İngiliz Edebiyatına Giriş) gibi temel dersleri alırlar. İkinci yıllarında öğrenciler “Introduction to Renaissance Literature” (Rönesans Edebiyatına Giriş), “Introduction to the Novel” (Romana Giriş), “Introduction to Poetry” (Şiire Giriş), éIntroduction to Drama" (Tiyatroya Giriş) gibi İngiliz Edebiyatı’nın edebi türleri ve dönemleriyle tanışırlar. Üçüncü ve dördüncü sınıflarda ise edebiyat üzerine eleştirel bakış açısı kazanmaya yönlendirilip derslerde kendilerine verilen metinler üzerine düşüncelerini, yorumlarını ve gözlemlerini paylaşmaya teşvik edilirler. Ayrıca, öğrencilerin ilgi alanlarına göre seçebilecekleri geniş bir seçmeli ders yelpazesi bulunmaktadır. Dört yıllık eğitimlerinin ardından, öğrenciler edebiyat çalışmalarının sağladığı disiplinlerarası bakış açısı sayesinde yalnızca metinlere eleştirel gözle bakmayı öğrenmekle kalmayıp, aynı zamanda çok farklı kariyerler için de beceriler geliştirirler. Bölüm mezunları İngilizce öğretmenliği, çevirmenlik, turizm, dış ticaret, bankacılık, medya ve basın gibi alanlarda çalışma olanağı bulurlar. Akademik çalışmalarını sürdürmek isteyen mezunlar ise çeşitli lisansüstü programlarına başvurabilirler.

Bölümümüzün eğitim dili %100 İngilizce'dir.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ